Badania

Przygotowując się do fazy zasadniczej zrealizowaliśmy badania pilotażowe, na które składały się badania ilościowe oraz jakościowe. Działania pilotażowe pozwoliły na dopracowanie ostatecznych narzędzi badawczych i przygotowanie ram teoretycznych dla prowadzonych przez nas badań.

Pilotaż

Zasadnicze zadania realizowane w ramach naszego projektu prowadzone były dwutorowo. Po pierwsze, były to badania jakościowe, w ramach których zrealizowaliśmy:

Prawie 100 Zogniskowanych wywiadów grupowych (FGI) z rodzicami, uczniami powyżej 13. r.ż. i nauczycielami ze wszystkich szczebli szkół w Polsce. W badaniach tych weryfikowaliśmy nasze hipotezy dotyczące pandemii i zachowania młodych ludzi, a także wspólnie z uczestnikami badań staraliśmy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące nas kwestie.

Kilkadziesiąt pogłębionych wywiadów indywidualnych (IDI) z rodzicami, nauczycielami, dyrektorami szkół i szkolnymi psychologami, w czasie których poznawaliśmy perspektywę jednostkową na otaczającą respondentów rzeczywistość.

Wytworzenie i analizę „Pamiętników dyrektora” – retrospektywnego zapisu doświadczeń, przeżyć i subiektywnego spojrzenia dyrektorów placówek edukacyjnych w poszczególnych etapach pandemii i nauczania zdalnego.

Analizę dokumentów zastanych – krajowych wytycznych urzędowych i zaleceń szkolnych na najniższym poziomie. Spojrzenie to pozwoliło nam na odtworzenie procesu przekładania ogólnopolskich zaleceń i kuratoryjnych wytycznych na konkretne zalecenia dla dyrektorów poszczególnych placówek. Dzięki temu badaniu można było odtworzyć sytuację dyrektorów szkół, którzy musieli na bieżąco reagować na zmieniającą się sytuację i pogodzić interesy oraz oczekiwania wszystkich aktorów obowiązku szkolnego, Ministerstwo Edukacji i Nauki, kuratoria, organy założycielskie, uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkolnych.

Powyższe badania realizowane były w głównej mierze wiosną 2021 r. ponad rok od rozpoczęcia pandemii w Polsce, kiedy jako społeczeństwo doświadczyliśmy dwóch bardzo intensywnych fal zachorowań i gdy rozpoczynał się proces szczepień.

Drugim filarem naszych badań były badania ilościowe, w  ramach których zrealizowaliśmy:

  • ankietę dla rodziców (n=5174)
  • ankietę dla uczniów (n=6125)
  • ankietę dla nauczycieli (n=2182)

Badania jakościowe realizowane były od maja do czerwca 2021 r. był to okres masowych szczepień i zmniejszającego się zagrożenia zachorowaniem, a jednocześnie koniec roku szkolnego, a więc czas egzaminów maturalnych, egzaminów ósmoklasisty oraz wystawiania ocen końcowych w pozostałych klasach. Ankiety zostały przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie losowej szkół i dystrybuowane poprzez dyrektorów poszczególnych szkół. Respondenci wypełniali ankiety elektronicznie z dowolnej, wybranej przez siebie lokalizacji.

Z badań tych uzyskaliśmy obraz ilościowy zjawisk społecznych i psychologicznych występujących w okresie pandemii, uzyskaliśmy korelacje i zależności pomiędzy poszczególnymi zmiennymi i wpływem poszczególnych czynników na ogólny dobrostan dzieci i młodzieży.

Oprócz tego przeprowadziliśmy szereg badań w szkołach specjalnych na terenie Warszawy jako odrębnej populacji. 

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę cookies żeby dowiedzieć się więcej.

Co z nami zrobiła pandemia?